Rok s Covidem-19 už dolehl i na nás – žádost o pomoc

Bez pár dnů je to přesně rok, co Česká republika vydala první opatření proti šíření, tehdy ještě neznámého viru, který se doslova dotknul života každého z nás, Covidu-19.

Po krátké době se opatření proti šíření tohoto viru začala vztahovat, mimo jiné, i na muzea, a tedy i na nás. Do dnešního dne jsme proto museli, dle platného zákona České republiky, dodržovat přísná opatření, a to nejen za cenu zklamaných návštěvníků, ale i za cenu existence.

Z počátku jsme věřili, že uzavření bude trvat pár měsíců, a tak jsme začali s většími rekonstrukcemi, které by jinak prohlídky nemálo omezovaly. Konkrétně se jednalo o repasování dieselagregátu, u kterého jsme investovali cca 30.000Kč, a instalace vlastního řešení vytápění krytu, které nám umožní efektivněji ochránit exponáty před chladným a vlhkým vzduchem a před plísní. Tohle nás vyšlo na dalších cca 25.000Kč.

Ve chvíli, kdy jsme rekonstrukce dokončili, mohli jsme muzeum opět otevřít. Po nakoupení a rozmístění dezinfekcí jsme mohli provázet omezený počet lidi po 6 podzemních patrech v rouškách nebo respirátorech, což nám moc návštěvníků nepřilákalo, konkrétně 2.

Na konci léta ale přišlo další zpřísnění a museli jsme opět muzeum uzavřít. Nevěděli jsme, co máme dělat, protože existence muzea závisí na dobrovolných příspěvcích návštěvníků, o které jsme přišli a nikdo neví, jak dlouho tahle situace bude trvat.

Ke konci roku jsme se dověděli o vládním programu Covid kultura, která nám měla pomoct, a o kterou jsme požádali, ale bohužel nám bylo sděleno, že naše muzeum na tuto podporu nedosáhne, a to ani do námi požadované výše 30.000Kč a máme zkrátka smůlu. Děkujeme vládo, že nám nepomůžeš!!!

Co teď, abychom ještě chvíli vydrželi? Jedna z možností byla probrat sklady a vytipovat vybavení a exponáty, které se nehodí do výstavky nebo jich máme více do zásoby a začít prodávat na internetu. Pro nás ale bohužel pod cenou, abychom co nejdříve nějaké finance dostali. Tahle možnost nám dlouhodobě ale nepomůže.

Proto bychom rádi požádali Vás, minulé návštěvníky, budoucí návštěvníky i sympatizanty našeho muzea o finanční pomoc, abychom nemuseli muzeum nadobro uzavřít.

Budeme rádi za jakoukoliv finanční podporu na oficiální číslo účtu Muzea CO Dukla, z.s., a to 248173108/0600 (BIC: AGBACZPP, IBAN: CZ62 0600 0000 0002 4817 3108). Případně můžete využít možnost rychlé podpory pomocí QR platby:

Mnohokrát děkujeme za jakoukoliv pomoct a těšíme se na Vás, doufejme, co nejdříve.

Pokud máte nějaké doplňující dotazy, kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře, který najdete v sekci Kontakt. Rádi Vám odpovíme.

S přáním pevného zdraví,
Archa projekt a členové.