Historie

Stručné objasnění politické situace:

Po 2. světové válce byla politická situace našeho státu čím dál tím více napjatější, rostla moc KSČ, začaly politické čistky, likvidace soukromých podnikatelů, znárodnění v roce 1948. V roce 1953 přišla změna. Otevření trestných táborů a likvidace nepohodlných či nespolehlivých občanů, kteří nesouhlasili s vývojem politické situace v naší zemi.

Lidé začali mít opět strach, rostlo politické napětí mezi východem a západem, začalo tzv. období studené války, kdy obě strany chtěli být mocnější, silnější a vyspělejší než ta druhá. Začala se budovat silná armáda, zvýšila se výroba zbraní, byla založena lidová milice (jednotka podobná domobraně v cizině, avšak mnohem vyzbrojenější). Testovaly se jaderné zbraně a zvyšoval se jaderný potenciál, začaly se budovat protiatomové kryty, školilo se obyvatelstvo před účinky zbraní hromadného ničení, ve školách probíhala branná cvičení.

Historie krytu:

V roce 1954 bylo zahájeno plánování krytu na podnět ústředního výboru KSČ. Zakázku obdrželo VOKD s.p. a započalo s přípravou výstavby. V roce 1958 proběhl průzkum a sondáž pro nejoptimálnější místo pro umístění krytu v lokalitě dolu Dukla. Zahájení výstavby proběhlo v roce 1960. Stavba byla uvedená do provozu v roce 1962.